8 راهکار ساده و مفید برای حفظ سلامت قلب که باید بدانید

8 راهکار ساده و مفید برای حفظ سلامت قلب که باید بدانید

همانطور که می دانید بیماری های قلبی یکی از مهم ترین علل مرگ و میر افراد در کشور های توسعه یافته است.در این نوشتار سعی داریم با ارائه راهکار هایی به حفظ بهتر سلامت قلب کمک کنیم.

طبق مطالعات صورت گرفته بر فاکتور های ایجاد کننده بیماری های قلبی این فاکتور ها تا حدود بسیاری می توانند تحت کنترل قرار بگیرند.به بیان دیگر سلامت قلبی هر فردی به خوبی می تواند در اختیار خودش قرار داشته باشد.حتی افرادی که زمینه ژنتیکی شاخصی برای ابتلا به بیماری های قلبی دارند با پیروی از الگو های زندگی سالم می توانند از خطر بروز این بیماری ها در امان باشند.

در ادامه به 8 راهکار برای بهبود رویه زندگی اشاره می کنیم که با عمل به آنان می توان سلامت قلب را افزایش و احتمال ابتلا به بیماری های های قلبی را کاهش داد.

1. رژیم غذایی خود را مدیریت کنید

رژیم غذایی حاوی غذاهای ناسالم و با ارزش پایین مثل چربی های ترانس باشد احتمال افزایش وزن و ابتلا به چاقی را به شدت افزایش می دهد. چاقی خود رابطه مستقیمی با ابتلا به طیف وسیعی از بیماری های قلبی و عروقی دارد و این تاثیر به خصوص هنگامی که تحرک فرد کم باشد بیشتر می گردد.

بدین منظور پیروی از رژیم هایی مثل رژیم مدیترانه ای و اندازه گیری و بررسی فاکتور BMI به خوبی در مدیریت رژیم غذایی و رسیدن به وزن ایده آل بسیار کمک کننده هستند.

8 راهکار ساده و مفید برای حفظ سلامت قلب که باید بدانید

2. اهمیت ویژه ای برای ورزش در نظر بگیرید

کم تحرکی علاوه بر اینکه یکی از شاخص ترین موارد آسیب رسان به سیستم قلبی و عروقی است می تواند سبب بروز مشکلات متابولیسمی متعددی مثل افزایش کلسترول و قند خون شود.

بنابراین توصیه می شود بسته به نیاز بدن خود به ورزش برنامه ای منظم تنظیم کنید تا بهتر بتوانید از ابتلا به بیماری های قلبی و عروقی جلوگیری نمایید.

3. سیگار نکشید!

در میان تمام موارد ایجاد بیماری های قلبی سیگار به عنوان خطرناک ترین مورد شناخته می شود.به گونه ای که مصرف سیگار حتی اگر زمینه ابتلا به بیماری قلبی نداشته باشید موجب افزایش احتمال  ابتلا و بروز این بیماری می شود.

عارضه ناشی از سیگار کشیدن فقط به بیماری های قلبی محدود نیست و سرطان،بیماری های تنفسی،پیری زودرس و…همگی از عوارض مصرف سیگار هستند.

4. میزان کلسترول خود را مدیریت کنید

کلسترول و تری گلیسیرید از جمله چربی های خون هستند که میزان آنها نقش به سزایی در سلامت قلبی دارد.

بدین منظور بهتر است با مدیریت رژیم دارویی و غذایی،انجام آزمایشات دوره ای و شناخت انواع کلسترول خوب و بد(HDL & LDL) میزان چربی خون خود را کنترل نمایید.

5. فشار خون خود را کنترل کنید

فشار خون بالا یکی از اختلالات بسیار شایع در افراد است که متاسفانه عموما درمان نمی شود.اهمیت این اختلال هنگامی آشکار می شود که بدانیم فشارخون درمان نیافته تاثیر مستقیمی بر ابتلای افراد به حمله قلبی و به خصوص سکته دارد.

به همین خاطر در صورت بروز فشار خون حتما به پزشک معالج خود مراجعه کرده و داروهای لازم برای کنترل این اختلال را مصرف نمایید.

8 راهکار ساده و مفید برای حفظ سلامت قلب که باید بدانید

6. استرس خود را کاهش دهید

تنش و استرس سلامت قلبی و عروقی را به شدت تهدید می کند و توصیه می کنیم با شناخت راهکار های مدیریت استرس و اضطراب احتمال به خطر افتادن سلامت خود را کاهش دهید.

7. میزان قند خون خود را کنترل کنید

میزان بالای قند خون زمینه ایجاد اختلالات متابولیکی مختلفی همچون مقاومت به انسولین می گردد و در نتیجه ریسک ابتلا به بیماری های قلبی و عروقی افزایش می یابد.

8. سایر راهکار ها جهت حفظ سلامت قلب

در کنار تمام موارد یاد شده در ادامه به چندین عامل تهدید کننده سلامت قلبی اشاره می کنیم:

  •  مصرف داروهای دسته ضد درد های غیر استروئیدی (NSAID)
  •  بیماری های دهان و لثه
  •  مصرف نوشیدنی های الکلی
  • کم کاری تیروئید پنهان
تحریریه مجله
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *