کارهایی که باید در سن ۶۰ سالگی برای افزایش طول عمر انجام دهید!

کارهایی که باید در سن ۶۰ سالگی برای افزایش طول عمر انجام دهید!

احتمالا شما در این سن قصد دارید زندگی کاری خود را پشت سر بگذارید ، بازنشسته شوید و زمان بیشتری را صرف خودتان کنید. اگرچه همه ی این تغییرات می تواند برای شما ترسناک باشد ، اما چه زمانی بهتر از این دوره می توانید پیدا کنید که روی خود واقعی تان تمرکز کنید؟

بازنشستگی را نه به معنای استراحت، بلکه به معنای رسیدن به سلامتی و زندگی طولانی و شادی بدانید.

در اینجا به چندین کاری که می توانید شروع کنید اشاره خواهیم کرد :

۱-هیچگاه برای رسیدن به یک زندگی سالم دیر نیست!

گمان نکنید که چون در سن ۶۰ سالگی قرار دارید زمان خود را برای به دست آوردن سلامتی از دست داده اید.

هر تغییری که شما در همین زمان ایجاد کنید می تواند تاثیرات مهمی در سلامتی شما داشته باشد، بیشترین اشتباهی که افراد دارند این است که تصور می کنند دیگر دیر شده است.

گام های سلامتی برای رسیدن به یک زندگی سالم موارد زیر می باشد :

۱) وزن خود را همیشه کنترل کنید

۲) میوه و سبزیجات را در وعده های غذایی خود جای دهید

۳) در طول هفته حداقل ۲.۵ ساعت ورزش کنید

۴) سیگار نکشیدن در هرسنی می تواند سلامتی افراد را حفظ کند، پس لطفا سیگار نکشید!

۲-زندگی جنسی خود را حفظ کنید:

رابطه ی جنسی مهم ترین بخش سلامتی و زندگی شما می باشد. داشتن رابطه ی جنسی سالم می تواند امید به زندگی را افزایش دهد. شما بهتر است درباره ی زندگی جنسی در این سنین مطالعه کنید و اطلاعات خود را افزایش دهید.

۳-زمانی را صرف مراقبت از مغز و حافظه ی خود کنید:

مغز انسان انجام کارهای پیچیده ،یادگیری و ارتباطات جدید را دوست دارد و مطالعات نشان می دهد این موارد باعث حفظ سلامت حافظه ی شما خواهد شد.

بهتر است از انجام کارهای بیش از حد تکراری و روتین پرهیز کرده و به جای آن مغز خود را با افکار چالش برانگیزی روبرو کنید.

شما می توانید از پازل ها مهارت های جدیدی یاد بگیرید. تحقیقات نشان می دهد که برای داشتن یک ذهن سالم در سنین میانسالی باید به طور ثابتی آن را فعال نگه داشت. بنابراین چیزهای جدیدی یاد بگیرید و سعی کنید حافظه ی خود را سالم نگه دارید.

۴-زمانی را صرف مراقبت از بدن خود کنید:

در این سنین بدن خود را رها نکنید ! اکنون که زمان بیشتری دارید می توانید تمرکز خود را روی سلامتی بگذارید. احتمالا تا قبل از این نتوانستید زمان کافی ورزش کنید و همیشه وعده های غذایی سالمی داشته باشید، اما الان بهترین موقع است که زمان خود را صرف داشتن جسمی سالم کنید.

از برنامه ی خود کارهای بیهوده را حذف کنید و همان زمان را به ورزش کردن، تهیه غذای سالم و خوردن میوه و سبزیجات اختصاص دهید . این کارها نه تنها مفید است بلکه با گذشت زمان شما احساس بهتری نسبت به خودتان و زندگی خواهید داشت.

کارهایی که باید در سن ۶۰ سالگی برای افزایش طول عمر انجام دهید!

۵-به میانسالی با دید مثبتی نگاه کنید:

طبق تحقیقات انجام شده اگر شما بتوانید نسبت به افزایش سن خود نگرش مثبتی داشته باشید می توانید طول عمر خود را تا ۷.۵ سال افزایش دهید. قطعا داشتن نگرش مثبت می تواند روی جسم و رفتار شما تاثیرات زیادی بگذارد. زمانی را اختصاص دهید و به جنبه های مثبتی که افزایش سن می تواند داشته باشد فکر کنید.

۶-زمانی را صرف مراقبت های پزشکی کنید:

عدم توجه به درمان و مصرف نکردن داروهای تجویزی می تواند خطر مرگ را افزایش دهد.

تحقیقات نشان می دهد بیمارانی که سوالات پزشکی خود را مطرح نمی کنند و به درمان خود توجهی ندارند، بیشتر در معرض خطر افزایش بیماری ها و مرگ و میر هستند.

سوالات خود را از پزشکتان بپرسید و از وضعیت سلامتی خود آگاه شوید تا شانس خود را برای داشتن یک زندگی سالم و طولانی افزایش دهید.

۷- تست ها و آزمایشات را انجام دهید:

در حال حاضر شما باید برای دریافت اقدامات پیشگیرانه و انجام آزمایشات اقدام کنید و اطمینان حاصل کنید که در سن ۶۰ سالگی همه چیز را بررسی کرده اید. در ابتدا ممکن است تعداد آزمایشات زیاد به نظر برسد، اما انجام این تست ها باعث می شود که پزشکان بیماری را به راحتی تشخیص دهند و میزان موفقیت درمان افزایش یابد. خود را به انجام این آزمایشات و مراجعه منظم به پزشکتان متعهد کنید ، حتی می توانید برای ترغیب شدن به انجام آنها ، برای خود یک پاداش مثل خرید کتاب یا خوردن غذای مورد علاقه تان در نظر بگیرید.

۸-در مورد هورمون ها و نشانه های کهولت سن اطلاعات کسب کنید:

هورمون ها در طول زندگی به طور مداوم مانند سن تغییر می کنند.

برخی معتقدند که این تغییرات هورمونی منجر به پیری خواهد شد، اما حقیقت پیچیده تر است.

قبل از اینکه به دنبال هورمون درمانی بروید ، درباره ی اینکه چه نوع مکمل هایی به شما کمک می کنند با داروساز یا پزشک خود مشورت کنید .

۹-از زمان خود به صورت مفید استفاده کنید:

با بازنشستگی شما می توانید هرآنچه را که در گذشته به دنبال انجام آن بودید به دست آورید. شما حداقل ۴۰ ساعت در هفته زمان خالی به دست می آورید تا کارهای مفید زیادی را انجام دهید ، که البته تماشای تلویزیون شامل این کارهای مفید نخواهد شد!

به طور متوسط افراد بازنشسته روزانه بیش از ۴ ساعت تلویزیون تماشا می کنند. شما می توانید این زمان را به انجام کارهای مفیدی همچون ورزش کردن ، پختن غذای سالم ، تفریحات ، انجام کارهای داوطلبانه و کارهایی که واقعا دوست دارید، اختصاص دهید.

انجام کارهایی مثل تلویزیون دیدن می تواند طی چند روز به راحتی تبدیل به عادتی غیر سالم شود . بنابراین از زمان خود نهایت استفاده را ببرید و از آن برای داشتن یک زندگی سالم و شاد استفاده کنید.

کارهایی که باید در سن ۶۰ سالگی برای افزایش طول عمر انجام دهید!

۱۰-زندگی اجتماعی خود را حفظ کنید:

قطعا شما در بازنشستگی از نظر مالی برنامه ای دارید، اما آیا برای در اجتماع ماندن نیز برنامه ای در نظر گرفته اید؟

ترک کردن محیط کاری که شما در طول روز با دیگران در تعامل هستید می تواند تغییر اجتماعی بزرگی تلقی شود. برنامه ای برای بیرون آمدن و ارتباط داشتن با دیگران به طور منظم در نظر بگیرید .حفظ زندگی اجتماعی می تواند سلامت را بهبود بخشد، زیرا با دیگران در تعامل بودن به شما کمک می کند تا احساسات و استرس خود را بهتر مدیریت کنید وعادت ها و رفتارهای خوب خود را حفظ کنید.

در انتها…

۶۰ سالگی باید زمان فعال زندگی ما باشد و باید از همه آنچه که در این سال ها برای آن تلاش کرده ایم لذت ببریم ،از جمله سلامتی.

بنابراین این دوران را تنها زمانی برای برنامه ریزی از نظر مالی نبینید، بلکه شما آماده هستید که برای سال های زیادی از سلامت ذهنی و جسمی خود مراقبت کنید.

داروخانه دکتر کیایی
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *