آیا کافئین میگرن را تشدید می کند؟

آیا کافئین میگرن را تشدید میکند؟

به احتمال زیاد بهترین روش برای کنترل میگرن، رعایت اعتدال در مصرف کافئین است. همچنین تحقیقاتی در این زمینه در حال انجام است. اما با وجود تمام تلاش هایی که در این زمینه صورت گرفته است، کماکان نمی توان به صورت یک قانون کلی اظهار کرد کافئین دقیقا مفید است یا مضر؟

با این حال همانطور که در ابتدای این مطلب گفته شد مصرف کافئین در حد معمول، تشدید کننده میگرن نیست و احتمالا مقادیر بالای آن، فرد را با حمله میگرن مواجه خواهد کرد.

افراد در مواجهه با مصرف کافئین به منظور بهبود میگرن عموما دو راهکار را در پیش می گیرند. بدین صورت که یا کاملا مصرف آن را متوقف می کنند و یا به گونه ای به کافئین وابسته می شوند که به هیچ وجه نمی توان آنها را از مصرف قهوه در وعده صبحانه باز داشت!

مطالعه ای بر تاثیر کافئین بر تشدید میگرن

برای بررسی تاثیر میزان کافئین مصرفی بر طول دوره و شدت اثر میگرن پژوهشی بر 98 فرد مبتلا به میگرن اپیزودیک توسط نشریه The American Journal of Medicine صورت گرفت. طی این تحقیق، به مدت 6 هفته رژیم غذایی صبح و عصر این افراد مورد بررسی قرار گرفت و هر فرد موظف بود میزان دریافت روزانه کافئین و همچنین طول مدت و شدت سردرد های میگرنی خود را گزارش دهد. علاوه بر موارد نام برده، میزان فعالیت فیزیکی، میزان مصرف نوشیدنی های الکلی و الگوی خواب افراد نیز جمع آوری شد.

بحث و نتیجه گیری

در ابتدا باید اشاره کنیم که در این مطالعه مبنای معادل سازی میزان کافئین دریافتی در وعده های غذایی به این صورت است که هر ۸ فنجان قهوه برابر است با ۶ فنجان چای، ۱۲ قوطی نوشابه و ۲ قوطی نوشیدنی انرژی زا

با بررسی های انجام شده، ارتباط معنا داری میان میزان کافئین مصرفی و میگرن به دست آمد. به گونه ای که هیچ ارتباطی میان مصرف یک تا دو وعده نوشیدنی کافئین دار و ابتلای فرد به سردرد میگرنی وجود ندارد. به همین علت مصرف این میزان از کافئین در افرادی که میگرن اپیزودیک (دوره ای) دارند، بلامانع بوده و لزومی به ترک و قطع مصرف ترکیبات کافئین دار در این افراد نیست. اما افزایش میزان کافئین مصرفی به ۳ وعده یا بیشتر، موجب بیشتر شدن احتمال وقوع حمله میگرنی شد.

با وجود نتیجه های حاصل از این مطالعه باید توجه داشته باشیم که تعداد افرادی که در این پژوهش شرکت کرده بودند، برای دستیابی به نتایج قطعی بسیار کم بوده و تمامی آنها به میگرن اپیزودیک مبتلا بودند. در صورتی که توصیه ها برای افراد مبتلا به میگرن مزمن ممکن است متفاوت باشد.

همچنین اگرچه در این مطالعه ارتباط مستقیمی میان مصرف زیاد نوشیدنی های کافئین دار و بروز حملات میگرن مشاهده شده شد؛ اما نمی توان به طور قطعی بیان کرد که اگر از دسته افرادی هستید که  کافئین زیادی در وعده های غذایی مصرف می کنید مورد حمله میگرن قرار خواهید گرفت!

بنابراین پاسخگویی افراد مختلف به رژیم های کافئین دار متفاوت است و بهتر است برای هر گونه تغییر وعده های مصرفی به خاطر سردرد های میگرنی با پزشک خود مشورت کنید.

بهتر است بدانیم میگرن دو نوع عمده دارد که شامل میگرن اپیزودیک (دوره ای) و میگرن مزمن می شود. میگرن مزمن بیش از ۱۵ روز در ماه برای مدت ۳ ماه ادامه دارد و میگرن اپیزودیک طزمانی رخ می دهد که تعداد دفعات سردرد های میگرنی ۳ بار در ماه رخ دهد.

منابع کافئین

اگر به دنبال کاهش میزان کافئین مصرفی خود هستید و یا برای کنترل وقوع حمله های میگرنی می خواهید از میزان کافئین موجود در غذاها مطلع باشید، بهتر است منابع کافئین موجود در فراورده های غذایی را به خوبی بدانید.
علاوه بر مواردی همچون قهوه، چای، نوشابه و نوشیدنی های انرژی زا که در ابتدای این مطلب به آنها اشاره شد موارد زیر از جمله سایر منابع کافئین هستند:

  • بستنی و ماست کافئین دار
  • انواع شکلات (به خصوص شکلات تلخ)
  • داروهای برطرف کننده سردرد (ذکر شده روی محصول)
  • مکمل های لاغری و تناسب اندام
  • میان وعده هایی با ارزش تغذیه ای پایین مثل پاستیل

سردرد ناشی از قطع مصرف کافئین

اگر در صدد کاهش یا قطع مصرف کافئین هستید، توصیه ما به شما این است که مصرف خود را به تدریج کاهش دهید تا احیانا به حمله های سردرد که به دنبال قطع ناگهانی مصرف کافئین رخ می دهد، مبتلا نشوید.

این نوع از سردرد طی ۲۴ ساعت پس از مصرف آخرین وعده کافئین رخ می دهد که می توان با مصرف حدودا ۱۰۰ میلی گرم کافئین (تقریبا یک فنجان قهوه) آن را برطرف نمود.

افرادی که  طی مدت بیشتر از دو هفته، بیش از۲۰۰ میلی گرم کافئین در وعده های غذایی روزانه خود مصرف می کنند، با احتمال بالاتری در معرض ابتلا به این نوع سردرد قرار می گیرند.

تحریریه مجله
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *