آیا با مصرف ویتامین D می توان از ابتلا به سرطان پیشگیری کرد؟

آیا با مصرف ویتامین D می توان از ابتلا به سرطان پیشگیری کرد؟

برخورداری از مقدار کافی ویتامین D، برسلامتی افراد تاثیر زیادی دارد. همه ما می دانیم که کمبود ویتامین ها خطر ابتلا به بیماری ها را افزایش می دهد. آیا این امکان وجود دارد که کمبود ویتامین D از علل بروز سرطان باشد؟

آیا بدن شما ویتامین D کافی دارد؟

به صورت طبیعی از چه راه هایی ویتامین D دریافت می کنیم؟

متاسفانه در رژیم غذایی اغلب ما، مقدار ویتامین D پایین است؛ در نتیجه بسیاری از مردم دچار کمبود این ویتامین هستند. به چند دلیل افراد مسن تر بیشتر در خطر فقر ویتامین D هستند. همان طور که می دانید مقداری از ویتامین D با تابش مستقیم نور خورشید توسط پوست ساخته می شود. با بالا رفتن سن به مرور پوست توانایی خود را برای ساخت این ویتامین از دست می دهد. علاوه برآن، افراد مسن وقت بیشتری را هم در فضای داخل خانه و به دور از نور خورشید می گذرانند.

برخی غذاها سرشار از ویتامین  D هستند و می توانند رژیم غذایی ما را غنی تر کنند. ماهی های چرب و روغن جگر ماهی منابع خوبی برای ویتامین D هستند. نور خورشید هم از منابع در دسترس دیگر است؛ اگرچه باید ملاحظاتی مثل اشعه فرابنفش و خطر سرطان پوست را هم در نظر گرفت. معمولا آفتاب بین ساعت های 10 صبح تا 3 بعد از ظهر، بهترین اثر را در ساخت ویتامین D دارد. به یاد داشته باشید که پوست باید در معرض مستقیم آفتاب قرار بگیرد تا بتواند ویتامین سازی کند.

آیا با مصرف ویتامین D می توان از ابتلا به سرطان پیشگیری کرد؟

اگر شک دارید که دچار کمبود ویتامین D هستید با پزشک خود مشورت کنید و از او بخواهید که آزمایش خون برای سنجش ویتامین D شما تجویز کند.

ویتامین D و پیشگیری از سرطان

نتایج این تحقیقات این امید را می دهند که مصرف ویتامین D می تواند در پیشگیری از سرطان موثر باشد. به ویژه در مورد سرطان های خون، گمان می رود که برخورداری از مقادیر کافی ویتامین D، اثر تقویتی بر درمان آن ها داشته باشد.

در حقیقت بسیاری از سرطان ها و درمان های تجویزی آن ها، در نهایت باعث کاهش توده استخوانی و ابتلا به پوکی استخوان می شوند. مصرف صحیح ویتامین D در کنار کلسیم می تواند از بروز این عوارض جلوگیری کند.

تحریریه مجله
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *